Výchova a výcvik

Zlatý nebo Labradorský retrívr?

Poznáváme retrívry

Často se setkávám u laické veřejnosti s názorem, že retrívr je Zlatý retrívr, zatímco labrador je zkrátka jen Labrador. Málokdo z řad nechovatelů ví, že existuje celkem 6 plemen retrívrů: Hladkosrstý (flat coated) retívr, Kudrnatý (curly coated) retrívr,  Cheasapeake bay retrívr, Kanadský (Nova Scotia duck tolling) retrívr. Naše CHS se s radostí a láskou věnuje chovu  posledních ve výčtu (nikoliv v oblibě) Zlatých a Labradorských retrívrů.  Chováme je na venkově v domě s velkou zahradou, blízko rybníka a s možnostmi každodenních dlouhých procházek.

Zlatý retrívr (Golden Retriever)

Pokud jde o název zlatého  retrívra, dalo by se říci “zlatý poklad na konci duhy“. (Nona Kilgore Bauerová ve své knize Zlatý retrívr).  Je to pes, který se přes svoji živost  dokáže  velmi rychle přizpůsobit každodenním situacím. Je veselý, inteligentní a poslušný s velkou chutí udělat radost člověku, na kterého je velmi vázán.Miluje, když se může účastnit všech aktivit své "lidské smečky".  Povaha Zlatého retrívra je tak slunná jako jeho srst, a proto je považován za perfektního rodinného psa, ideálního společníka pro každou věkovou kategorii.

Jeho vynikající vlastnosti pro dohledání a přinášení zvěře, vynikající nos a ohromná chuť do práce ve vodě z něj dělají také prvotřídního loveckého psa.  Dnes bývá kromě loveckého využití nasazen také jako pes záchranář, slepecký, při hledání výbušnin a drog, často bývá využit i jako doprovodný/asisteční pes pro postižené. Našel uplatnění i v canisterapii.

Sourozenci JCH Gryffindor Junior the Best Baron

a Gentle Kiss the Best Baron (Jenny)

Výborná 3 - Jenny - Klubová výstava Konopiště

 květen 2005

Plemenný standard

Celkový vzhled: symetrický, vyvážený, statný, vyrovnaného pohybu, má laskavý výraz.
Charakteristika:
poslušný, inteligentní a vyjadřuje přirozenou pracovní schopnost.
Povaha: laskavý, přátelský a důvěřivý.
Hlava a lebka
: vyvážená a dobře stavěná, lebka široká, bez hrubých rysů, dobře sedí na krku, čenich je dobře vyvinutý, široký a hluboký. Délka nosní části je přibližně rovna délce části lebeční, nos je černý.
Oči: temně hnědé, dobře posazené do stran, tmavá víčka
.
Uši: střední velikosti, zavěšené přibližně v rovině očí.
Morda: silné čelisti, které mají dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelistí.
Krk: dostatečně dlouhý, suchý a svalnatý.
Přední končetiny: jsou rovné s dokonalým kostěným podkladem, ramena dobře přiléhají, má dlouhé lopatky se stejně dlouhým ramenem, což umisťuje končetiny pod tělo. Loketní klouby jsou pevné.
Trup: vyvážený, dobře svázaný, hrudník je prostorný a hluboký. Žebra jsou dlouhá, pružná, hřbet pevný, rovný.
Zadní končetiny: bedra a končetiny jsou silné a svalnaté, dobře utvářená stehna a lýtka, dobře zaúhlené kolenní klouby. Hlezna jsou rovná. Při pohledu zezadu nevytáčejí se ani dovnitř ani ven. Zásadně nežádoucí je kravský postoj.
Tlapy: kulaté, kočičí.
Oháňka: nasazena a nesena ve výši hřbetu, délkou dosahuje ke hleznu, bez kadeře nebo zakroucení na špičce.
Pohyb: živý a energický. Pohyb předních i zadních končetin je přímý a pravidelný. Krok je dlouhý, bez náznaků nepravidelného pohybu předních končetin.
Osrstění: hladké nebo mírně zvlněné s dobrou podsadou, nepropustnou pro vodu.
Zbarvení: jakýkoliv odstín zlaté nebo krémové, nikdy ne červené či mahagonové. Několik bílých chloupků je přípustné pouze na předhrudí.
Velikost: kohoutková výška psů je 56 - 61 cm, fen 51 - 56 cm.
Vady: jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.
Poznámka: psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku

 

Zdroje:

Nona Kilgore Bauerová: Zlatý retrívr
Bernard Duke:  Labradorský retrívr
Brigitte Schneidermannová: Retrívr
                                                                                 Website design: Bohemia Angel