Výchova a výcvik

O Zlatém retrívrovi píšeme v sekci PLEMENO, nyní něco o Labradorském retrívru.

Zlatý nebo Labradorský retrívr?

Labradorský retrívr – LR se od „goldena“ v základních povahových vlastnostech neliší, přesto doporučuji, abyste se zamysleli - ne nad tím, zda je Labrador vhodný pro vás, ale jestli jste právě vy vhodní pro něj. Správný výběr rozhodne, zda budete se svým psím miláčkem spokojení a šťastní, a jestli on bude spokojen a šťasten s vámi. Rozhodně souhlasím  s výrokem jedné přítelkyně, která mi poté, co si opatřila Zlatého retrívra, napsala: „V souladu s Malým princem si myslím, že když si člověk někoho ochočí, je za něj zodpovědný.“  (Antoin de Saint Exupéry: Malý princ))

Velmi výstižně  to také rozebírá ve své knize Labradorský retrívr Bernard Duke, z této knihy shrnuji:

Majítelé nevhodní pro labradora jsou ti, kteří hledají psa na klín, neradi se hýbají, kteří nemají oplocený pozemek nebo zahradu, majitelé, kteří hledají psa do boudy, nebo naopak na ozdobu, ti, kteří jsou příliš úzkostliví na svůj byt nebo dům.

Labradoři milují hraní a skotačení, nejraději se svým milovaným páníčkem. Protože většina majitelů labradorů nemá čas nebo možnost brát svého psa na víkendové lovy kachen, budou labradoři potřebovat jiné uplatnění pro svou ohromující energii.

Labrador potřebuje pořádný kus pozemku, na kterém by mohl běhat, a plot je naprosto nezbytný. (Můj názor: pokud nemáte to ani ono, musíte mít možnost, čas a chuť každý den s labradorem běhat někde, kde ho můžete pustit a nechat vyřádit. Jinak se o to bude snažit ve vašem bytě).

Dnešní labradoři jsou rádi blízko rodiny uvnitř domu.Držet labradora výhradně venku by bylo mučení  ubohého psa a majitelé, kteří chtějí psa ven, by si měli buď pořídit jiné plemeno, nebo žádného psa. Správný labrador je šťastný labrador a být těsně u vás je to, co labrador chce.

Labrador líná. Třebaže je to plemeno s krátkou hustou srstí, nelíná o nic méně než jiní psi.

Kromě toho co již bylo řečeno se ještě zamyslete nad tím, zda je poblíž vašeho domova voda, kde by si pejsek mohl zaplavat (miluje vodu), v případě zájmu o další chov, kde by bylo možné cvičit aport z vody. Dále, zda jste ochotni v případě chovu v bytě chodit za každého počasí na procházky (pouhé vyvenčení nestačí), zda máte někoho, kdo je ochoten v případě potřeby pejska pohlídat.

Doufám, že po zvážení všeho, o čem byla řeč, se rozhodnete správně a pro svého miláčka připravíte ten správný domov.

Ze svých zkušeností vím, že kdo už jednou měl s labradorem nebo jiným retrívrem co do činění, většinou si na jiného psa buď těžko zvyká, nebo ani jiného nechce.

Zdroje:

Nona Kilgore Bauerová: Zlatý retrívr
Bernard Duke:  Labradorský retrívr
Brigitte Schneidermannová: Retrívr
                                                                                 Website design: Bohemia Angel