Zlatý nebo Labradorský retrívr?

 

 

Výchova a výcvik

Většina labradorských retrívrů je inteligentní. LR mají tak silnou touhu potěšit, že se stávají „samocvičitelní.“  Jsou bystří, ale vy jim musíte ukázat, co je správně a co špatně. Neexistuje rozdíl mezi poučováním dítěte a psa. Rodiče musí být pro své děti příkladem, mají-li správně dospět. Roztržití rodiče neukážou dětem disciplínu, nenaučí je a nepomohou jim.

Majitelé musí prosadit domácí pravidla ihned u štěněte, jinak by labrador byl přesvědčen, že smí řádit stejně venku jako doma.  Majitel rozhoduje, jaký typ psa se z labradora stane. Poskytuje psovi výcvik a vedení, povzbuzování, vybití pro jeho energii a pracovitost.

U labradora, kterému se nedostalo patřičného „rodičovského vedení“, se může vyvinout problémové chování včetně ničivých zlozvyků, útočnosti a bázlivosti…Majitel hněte svého labradora do podoby psa, se kterým chce žít. Vkládá do něj čas, peníze a lásku, což se  mu může tisíceronásobně vyplatit; škudlením času a výchovy na tak činorodém a bystrém psovi, může být majitelovou nejhorší chybou. Labrador není rád sám; když je štěně ponecháno o  samotě, zabavuje se drobným, leč často nepříjemným darebačením – okusováním nábytku, kůže, bot atd.

Nejste-li si jisti, zda zvládnete výchovu Labradorského retrívra, doporučuji raději Zlatého retrívra. Podle mých zkušeností je jeho výchova pro začátečníka přece jen snadnější. Pro ty z vás, kteří jsou si jisti, že LR je pes, na kterého máte dostatek energie a času a se kterým chcete strávit část svého života, se tento nádherný pes  stane celým světem

 

 

Každý nový majitel musí mít na paměti, že i ten nejklidnější retrívr, ať už zlatý nebo labradorský, musí být cvičen a vycvičen, ať již k tomu, aby nepůsobil svému pánovi škodu a stal se vychovaným společníkem, nebo k tomu, aby plnil dobře a ochotně to, k čemu byl původně vyšlechtěn.

Zdroje:

Nona Kilgore Bauerová: Zlatý retrívr
Bernard Duke:  Labradorský retrívr
Brigitte Schneidermannová: Retrívr
                                                                                

 Website design: Bohemia Angel