BOHEMIA ANGEL chovatelská stanice zlatých a labradorských retrívrů

Plemeno - Zlatý nebo labradorský retrívr?

03.03.2009

Plemeno - zlatý nebo labradorský retrívr?

Často se setkávám u laické veřejnosti s názorem, že retrívr je Zlatý retrívr, zatímco labrador je zkrátka jen Labrador. Málokdo z řad nechovatelů ví, že existuje celkem 6 plemen retrívrů: Hladkosrstý (flat coated) retívr, Kudrnatý (curly coated) retrívr,  Cheasapeake bay retrívr, Kanadský (Nova Scotia duck tolling) retrívr. Naše CHS se s radostí a láskou věnuje chovu posledních ve výčtu (nikoliv v oblibě) Zlatých a Labradorských retrívrů.  Chováme je na venkově v domě s velkou zahradou, blízko rybníka a s možnostmi každodenních dlouhých procházek.

Plemena retrívrů s citem a přitom vtipně popsala na základě svých zkušeností paní Eva Žampachová (CH Tercius) ve dvou kapitolách "Retrívři známí i neznámí" 1. část a 2. část.

 Obrazek

Obrazek

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr (LR) se od „goldena“ v základních povahových vlastnostech neliší, přesto doporučuji, abyste se zamysleli - ne nad tím, zda je Labrador vhodný pro vás, ale jestli jste právě vy vhodní pro něj. Správný výběr rozhodne, zda budete se svým psím miláčkem spokojení a šťastní, a jestli on bude spokojen a šťasten s vámi. Rozhodně souhlasím  s výrokem jedné přítelkyně, která mi poté, co si opatřila Zlatého retrívra, napsala: „V souladu s Malým princem si myslím, že když si člověk někoho ochočí, je za něj zodpovědný.“  (Antoin de Saint Exupéry: Malý princ).

Velmi výstižně  to také rozebírá ve své knize Labradorský retrívr Bernard Duke, z této knihy shrnuji:
"Majítelé nevhodní pro labradora jsou ti, kteří hledají psa na klín, neradi se hýbají, kteří nemají oplocený pozemek nebo zahradu, majitelé, kteří hledají psa do boudy, nebo naopak na ozdobu, ti, kteří jsou příliš úzkostliví na svůj byt nebo dům."

Labradoři milují hraní a skotačení, nejraději se svým milovaným páníčkem. Protože většina majitelů labradorů nemá čas nebo možnost brát svého psa na víkendové lovy kachen, budou labradoři potřebovat jiné uplatnění pro svou ohromující energii. Labrador potřebuje pořádný kus pozemku, na kterém by mohl běhat, a plot je naprosto nezbytný. (Můj názor: pokud nemáte to ani ono, musíte mít možnost, čas a chuť každý den s labradorem běhat někde, kde ho můžete pustit a nechat vyřádit. Jinak se o to bude snažit ve vašem bytě. Kromě toho co již bylo řečeno se ještě zamyslete nad tím, zda je poblíž vašeho domova voda, kde by si pejsek mohl zaplavat (miluje vodu), v případě zájmu o další chov, kde by bylo možné cvičit aport z vody. Dále, zda jste ochotni v případě chovu v bytě chodit za každého počasí na procházky (pouhé vyvenčení nestačí), zda máte někoho, kdo je ochoten v případě potřeby pejska pohlídat.

Dnešní labradoři jsou rádi blízko rodiny uvnitř domu.Držet labradora výhradně venku by bylo mučení  ubohého psa a majitelé, kteří chtějí psa ven, by si měli buď pořídit jiné plemeno, nebo žádného psa. Správný labrador je šťastný labrador a být těsně u vás je to, co labrador chce.

Labrador líná. Třebaže je to plemeno s krátkou hustou srstí, nelíná o nic méně než jiní psi.

Doufám, že po zvážení všeho, o čem byla řeč, se rozhodnete správně a pro svého miláčka připravíte ten správný domov. Ze svých zkušeností vím, že kdo už jednou měl s labradorem nebo jiným retrívrem co do činění, většinou si na jiného psa buď těžko zvyká, nebo ani jiného nechce.

Obrazek

 Obrazek

Zlatý retrívr (Golden)

Pokud jde o název zlatého  retrívra, dalo by se říci “zlatý poklad na konci duhy“. (Nona Kilgore Bauerová ve své knize Zlatý retrívr).  Je to pes, který se přes svoji živost  dokáže  velmi rychle přizpůsobit každodenním situacím. Je veselý, inteligentní a poslušný s velkou chutí udělat radost člověku, na kterého je velmi vázán.Miluje, když se může účastnit všech aktivit své "lidské smečky".  Povaha Zlatého retrívra je tak slunná jako jeho srst, a proto je považován za perfektního rodinného psa, ideálního společníka pro každou věkovou kategorii.

Jeho vynikající vlastnosti pro dohledání a přinášení zvěře, vynikající nos a ohromná chuť do práce ve vodě z něj dělají také prvotřídního loveckého psa.  Dnes bývá kromě loveckého využití nasazen také jako pes záchranář, slepecký, při hledání výbušnin a drog, často bývá využit i jako doprovodný/asisteční pes pro postižené. Našel uplatnění i v canisterapii.

Plemenný standard

Zlatý retrívr

Země původu: Velká Británie
Celkový vzhled:symetrický, vyvážený, statný, vyrovnaného pohybu, má laskavý výraz.
Charakteristika:poslušný, inteligentní a vyjadřuje přirozenou pracovní schopnost.
Povaha: laskavý, přátelský a důvěřivý.
Hlava a lebka:vyvážená a dobře stavěná, lebka široká, bez hrubých rysů, dobře sedí na krku, čenich je dobře vyvinutý, široký a hluboký. Délka nosní části je přibližně rovna délce části lebeční, nos je černý.
Oči: temně hnědé, dobře posazené do stran, tmavá víčka.
Uši:střední velikosti, zavěšené přibližně v rovině očí.
Morda:silné čelisti, které mají dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelistí.
Krk: dostatečně dlouhý, suchý a svalnatý.
Přední končetiny: jsou rovné s dokonalým kostěným podkladem, ramena dobře přiléhají, má dlouhé lopatky se stejně dlouhým ramenem, což umisťuje končetiny pod tělo. Loketní klouby jsou pevné.
Trup: vyvážený, dobře svázaný, hrudník je prostorný a hluboký. Žebra jsou dlouhá, pružná, hřbet pevný, rovný.
Zadní končetiny: bedra a končetiny jsou silné a svalnaté, dobře utvářená stehna a lýtka, dobře zaúhlené kolenní klouby. Hlezna jsou rovná. Při pohledu zezadu nevytáčejí se ani dovnitř ani ven. Zásadně nežádoucí je kravský postoj.
Tlapy: kulaté, kočičí.
Oháňka: nasazena a nesena ve výši hřbetu, délkou dosahuje ke hleznu, bez kadeře nebo zakroucení na špičce.
Pohyb: živý a energický. Pohyb předních i zadních končetin je přímý a pravidelný. Krok je dlouhý, bez náznaků nepravidelného pohybu předních končetin.
Osrstění: hladké nebo mírně zvlněné s dobrou podsadou, nepropustnou pro vodu.
Zbarvení: jakýkoliv odstín zlaté nebo krémové, nikdy ne červené či mahagonové. Několik bílých chloupků je přípustné pouze na předhrudí.
Velikost: kohoutková výška psů je 56 - 61 cm, fen 51 - 56 cm.
Vady: jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.
Poznámka: psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku

Labradorský retrívr

Země původu: Velká Británie
Celkový vzhled: silné konstituce, pevně svázaný, velmi aktivní se širokou lebkou, široký a hluboký hrudník, silná a dobře utvářená bedra a záď.
Charakteristika: dobré povahy, velmi agilní. Vynikající nos, ušlechtilá morda, milovník vody, adaptibilní, oddaný společník.
Povaha: inteligentní, čilý, bystrý, poslušný a oddaný. Má laskavou povahu, bez agresivity nebo nevhodné bázlivosti.
Hlava a lebka: lebka je široká s dobře utvářeným stopem, suchá bez masitých lící. Čelisti jsou středně dlouhé, silné a neseseknuté. Nos je široký, nosní otvory dobře vyvinuté.
Uši: nejsou příliš velké ani těžké, visí dolů podél hlavy a jsou nasazeny spíše dozadu.
Oči: středně veliké, vyjadřující inteligenci a dobrou náladu, barvy hnědé nebo lískových oříšků.
Morda: čelisti a zuby silné, skus perfektně pravidelně nůžkový, t.j. horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelistí.
Krk: suchý, silný.
Přední končetiny: ramena jsou dlouhá a šikmá. Končetiny mají pevný kosterní podklad, jsou kolmo postaveny od lokte k zemi, ať při pohledu zepředu nebo z boku.
Trup: hrudník široký a hluboký s dobře klenutými a pružnými žebry. Hřbet je rovný. Bedra jsou široká, krátká a silná.
Zadní končetiny: záď je dobře vyvinutá, osvalená, není zúžená, s dobře vyvinutým a pohyblivým kyčelním kloubem. Zadní končetiny jsou při pohledu zezadu rovné. Kravský postoj je zásadně nežádoucí.
Tlapy: kulaté a silné, prsty sevřené, dobře klenuté, polštářky jsou tlusté a silné.
Prut: výrazně charakteristický pro toto plemeno, má být silný u kořene, zužující se ke konci, středně dlouhý, bez podsady, obrostlý hustou, krátkou, silnou, přilehlou srstí, působící dojem popisu vydřího ocasu. Má být nesen vesele, ale nemá být otočen na hřbet.
Pohyb: volný a plynulý, přímý a normální při pohledu zepředu i zezadu.
Osrstění: výrazně charakteristické pro toto plemeno. Srst je krátká, hustá, podsada není zkadeřená, při dotyku ruky se jeví jako přiměřeně tvrdá.
Zbarvení: jednotně černá, žlutá nebo čokoládově hnědá. Žlutá se vyskytuje v odstínech od světle smetanové po liščí červeň. Malé bílé skvrny jsou přípustné pouze na předhrudí.
Velikost: ideální výška v kohoutku psi 56 - 57 cm, feny 54 - 56 cm.
Vady: jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.
Poznámka: psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku. 
 

Zdroje:
Nona Kilgore Bauerová: Zlatý retrívr
Bernard Duke:  Labradorský retrívr
Brigitte Schneidermannová: Retrívr