Jdi na obsah Jdi na menu

Rady pro Vás - když si přinesete štěně labradora domů

21. 3. 2009

 

Na této stránce je sepsáno několik důkležitých rad a pravidel pro správný vývoj Vašeho psího přítele

Obrazek

Obrazek

1. VZHLED ŠTĚNĚTE
Nedovolte, aby Vaše štěně příliš „ztěžklo“ během růstové fáze a proto dávejte přednost štíhlému štěněti před cvalíkem. Mělo by být dobře obalené svalstvem, ale štíhlé až do té doby, než bude ukončen růst kostí. Poté můžete přidat váhu a obalit kostru další svalovinou.

2. CVIČENÍ A POHYB
Nenuťte štěně do žádných složitých cviků, skákání, joggingu, pracovního tréninku nebo běhu po silnici či po chodníku dokud není ukončen růst kostí. Do 2 měsíců věku jsou klouby štěněte chrupavčité a tudíž elastické, poté dochází k postupné osifikaci a vývoj kostí trvá zhruba do 18 měsíců věku, pokud se jedná o velká a těžká plemena jakým je labrador. Tato plemena jsou ve své podstatě „křehká“ a potřebují trénink s dozorem na oploceném pozemku či denní procházky s Vámi. Klíčem k úspěchu je v této fázi umírněnost a tzv. selský rozum při výchově štěněte labradora. K tomu, aby se jim správně vyvinuly silné kosti a byl zajištěn rovnoměrný vyvin svaloviny, která podporuje pohyb kostry a kloubů, potřebují zcela běžné a mírné procvičování. Dobrým pravidlem pro cvičení je: 5 minut chůze na 1 měsíc života štěněte. Například, pokud je štěně 3 měsíce staré, nemělo by jít na procházku delší než 15min.

3. BEZPEČNÉ MÍSTO NA SPANÍ A HRANÍ
Štěně labradora by nemělo zůstávat v uzavřeném boxu (pokud jej používáte) déle než 4-6 hodin během dne, a platí čím méně tím lépe. Box či ohrádka a pelíšek v ní je jejich skrýš; nikdy proto štěně netrestejte a pak umístěte do boxu či ohrádky, neboť je to jeho bezpečné místo. Box nebo pelíšek umístěte nejlépe na místě, kde členové Vaší rodiny pobývají nejčastěji takže nezpůsobíte, že se štěně bude cítit trestáno za to, že nemůže být s Vámi. Pokud pracujete a jste delší dobu mimo domov, umístěte otevřený box nebo pelíšek do kovové ohrádky, aby se štěně mohlo proběhnout. Tím vytvoříte pro své štěně jednak bezpečné místo v domě či bytě a rovněž místo, kde může vykonávat svoji potřebu dokud je malé a vy nejste doma. Pokud štěně odmítá být v boxu, a to je velmi časté, zvykejte ho postupně na pobyt v místnosti (chodbě), kde nemůže způsobit žádnou škodu. Nejprve chvilku s otevřenými dveřmi a pobyt prodlužujte, až si zvykne být samo i delší dobu. Doporučuji  přečíst si Deník Chica, kde majitelka pejska Chica Martina velmi podrobně popisuje začátky se štěňátkem !

4. KRMENÍ

Pravidelné krmení
Nenechávejte ležet jídlo v misce po celý den. Někteří psi se přejídají, jiní si vezmou něco tu a tam během dne a nikdy nemají skutečný hlad pro časy, které jsou určeny ke krmení a pro konzumaci správné porce živin.
 
Výživové doplňky
Nepřidávejte štěněti do jídla žádné kalcium (mléko, tvaroh) a další minerály a vitamíny, pokud krmíte značkovým psím krmivem, protože nepotřebuje přidávat již žádné výživové doplňky. Pokud tak učiníte, rozbijete rovnováhu připraveného krmiva a můžete způsobit více škody než užitku. Místo toho od malička dávejte štěněti kousky jablíček a jiného ovoce nebo zeleniny (mrkev, paprika, rajče), a to především mezi krmením.

Pamlsky
Dávejte pozor jaké množství pamlsků Vaše štěně během dne zkonzumuje a o kolik kalorií tím vlastně zvýšíte jeho denní energetickou dávku. Jako pamlsky se Vám jistě osvědčí např. kousky mrkve nebo jablka. Tento typ pamlsků nenaruší rovnováhu štěněčí diety a rovněž přidá jen velmi málo kalorií do výsledného součtu.

Čas na krmení
Umožněte štěněti jíst v klidném a nestresujícím prostředí. Už od začátku je dobré naučit štěně, aby poslušně čekalo, neskákalo, nejlépe použijte povel "sedni", než dostane misku s krmením. Můžete je krmit v boxu nebo v ohrádce. Dejte mu 10 minut čas a to co nesní mu odeberte, dejte do ledničky a použijte na příští krmení. Většinou to u retrívra není třeba, problém je spíš jak naučit štěně nehltat a žrát pomalu. Na druhou stranu - nebojte se, že by hladověl, pokud náhodou někdy potravu nesežere,  a také ho neproste, aby jedl. Štěně nerušte při jídle či se ho nějak nesnažte od misky odlákat. Brzy zjistíte kolik času průměrně Vašemu štěněti či pejskovi zabere sníst jeho denní porci; pokud jídlo včas nesní, může to být pro Vás prvním signálem, že něco není v pořádku.

Voda
Vždy dbejte na to, aby mělo štěně k dispozici dostatek čerstvé vody, takže zvíře bude vědět, že voda je vždy k dispozici a bude pít po menších dávkách, ale častěji. Nepovolujte štěněti či psovi nadměrné pití po cvičení nebo večeři. Vždy ho nechte po cvičení vychladnout a teprve pak mu dejte napít. Pokud vodu schováváte a pes k ní nemá celodenní přístup, vytváříte u svého štěněte špatné pitné návyky, nebezpečí infekce močového měchýře a potenciální dehydrataci, která může vést až k tuhnutí svalů a nadýmání břicha.

Kvalita krmení
Vždy připravujte jídlo se středně vysokým obsahem proteinů, tuků a tudíž středně bohaté na kalorie. Jídlo bohaté na proteiny a tuky neznamená v důsledku, že z Vašeho štěněte vyroste větší pes. Ale může se stát, že se u Vašeho štěněte objeví onemocnění kostí v důsledku nesprávné výživy. Pokud je v jídle pro Vaše štěně procentuální obsah tuků vyšší než 15% dochází k zrychlenému a tedy nežádoucímu růstu, proto jej nikdy nepoužívejte. Je velmi důležité, aby labradoři a retrívři vůbec rostli pomalu a rovnoměrně, aby se kosti a svaly vyvíjeli stejným tempem. Pokud se nevyvíjí stejnoměrně, může docházet k různým deformacím a časné artritidě nebo dysplázii.
 
Stejné je to s nízkotučnými a nízkokalorickými potravinami, protože nemají dostatek energie. Štěňata a starší psi by nikdy neměli být krmeni tzv. nízkokalorickou dietou. Pokud máte těžší štěně nebo psa, raději snižte krmnou dávku a přidejte více zeleniny, aby dávka měla i nadále stejný objem, ale nikdy nepřecházejte na potravu s nízkým obsahem tuků a proteinů. Štěňata potřebují všechny živiny pro tvorbu a vývoj orgánů, mozkových buněk a tvorbu kvalitní srsti.
 
Správná váha štěněte
Toto pravidlo je založeno na předpokladu, že pes bývá v boxu nebo je méně aktivní během dne, tedy v době kdy je jeho majitel v práci. Kolik má štěně správně vážit? Zde je jednoduchý vzorec pro stanovení váhy standardního štěněte labradora od 10 týdnů věku:
1kg váhy na každý týden věku.
 
Například pokud je štěně staré 14 týdnů, mělo by správně vážit cca 14 kg. Pokud je to fenka, váha bude nižší zhruba o 1 kg a naopak u psa o 1 kg vyšší. Pokud Vaše štěně přibírá více než 1 kg za týden, je potřeba zredukovat množství krmné dávky a množství a kvalitu pamlsků.
Tento vzorec můžete aplikovat zhruba do 10 měsíců věku mladého psa.

Jak bylo štěně u nás krmeno

Všechny naše feny mají dostatek mléka, takže štěňátka jsou krmena až do 3-4 týdnů přirozenou výživou - mateřským mlékem. Od 3 týdnů přikrmujeme podle potřeby rýžovou nebo ovesnou kaší, přičemž do mléka přidáváme smetanu a občas žloutek, kaši střídáme občas tvarohem. Postupně místo mléka dáváme mleté maso - kuřecí a hovězí - s rýží. Přibližně od 4 týdnů začínáme krmit kvalitními granulkami, které namáčíme do vlažné vody, a to podle potřeby, nejprve 3x, postupně se dostáváme před odchodem štěňat na krmení 4-5x denně (do 4 měsíců). Kromě toho až do odchodu také štěňátka 3x denně cucají mateřské mlíčko, odkud berou nejlépe stravitelné bílkoviny a vitamíny.

Až do dospělosti doporučujeme krmit granulemi, protože jen tak můžete štěněti zaručit vyrovnanou stravu, a to: 3x denně (4-6 měsíců), 2x denně (6 a více měsíců). Množství krmení se řídí návodem na obalu, přičemž dávka uvedená je množství na 1 den. Granule je dobré zpočátku máčet na 5-10 minut do vlažné vody. Existuje mnoho kvalitních granulí, např. Purina Pro Plan Large Breed Puppy, Eukanuba, Acana, atd., pro méně movité chovatele můžeme z vlastní zkušensti doporučit granule od firmy BRASA, které se však musejí na delší dobu namočit, nebo Anca, ProFine. V poslední době se začínají doporučovat místo extrudovaných granulí sušené granule (Platinum), na trhu je i velmi kvalitní krmivo s velkým podílem čerstvého masa, ovoce a zeleniny (Orijen). Tato krmiva jsou drahá, ale pro zdravý vývoj štěněte vynikající.  Pokud se rozhodnete krmit přirozenou stravou, je nutné přidávat vitamíny, minerály, často i doplňky stravy ve formě kloubní výživy apod., ovoce a zeleninu. 

Obecně platí, že na stravě štěněte v období růstu by se nemělo šetřit.

Doporučuji pročíst si pečlivě článek o krmivech !!!