BOHEMIA ANGEL chovatelská stanice zlatých a labradorských retrívrů

Jak to všechno začalo?

03.03.2009

 

 Jak to všechno začalo?

Obrazek

 Obrazek

Gentle Kiss the Best Baron (uprostřed) se svými potomky z vrhu ACH CZ Argiana Gentle Bohemia Angel (vlevo) a Argus Bohemia Angel

 vrh D - první vrh Angelee z Královských lesů

 

Když jsem na jaře 2000 odešla ze zdravotních důvodů do předčasného důchodu a odstěhovala se z Prahy na venkov, mohla jsem si konečně splnit svůj životní sen – pořídit si pejska, a když se to podaří, stát se možná i chovatelkou. Po delším váhání a hledání padla volba na   retrívra,  hlavně proto, abychom se nemuseli bát, že někoho napadne a také pro jeho milou společenskou  povahu a vysokou inteligenci.  Kdo se už s retrívry seznámil ví, že mají dar  nesmírně obohatit naše lidské životy, já osobně jsem na vlastní kůži pocítila i jejich canisterapeutické účinky. Více o tomto plemeni zde.

Musíme přiznat, že naše chovatelské začátky nebyly příliš slavné. Protože jsme se neinformovali u zkušených chovatelů jak nato, dopustili jsme se několika základních chyb. Především  jsme si zakoupili fenku z „druhé (vlastně již třetí) ruky“.Nemusí to být vždy na závadu, ale v našem případě byl  kontakt s původní chovatelskou stanicí přerušen a nám se tak nedostalo dostatečné pomoci a podpory do chovatelských začátků; to dnes považuji  pro začínající chovatele za velmi důležité. Během téměř 9-ti let jsme nikdy nelitovali, že jsme si naši  milou, hodnou a úžasně inteligentní labradorku Angelu z Krucemburských luk pořídili, i když se nám ji nakonec nepodařilo pro její nepřekonatelný strach z výstřelů  uchovnit. Domníváme se, že se zde projevil nějaký nepříjemný zážitek z ranného dětství.  Jinak je to fenka nebojácná a po všech stránkách "osobnost". 

Obrazek

Obrazek

 Angela z Krucemburských luk, naše první černá labradorka, ačkoliv dnes již babičkou, je stále nesmírně vitální a hravá. Na fotografii vpravo s Buffy 4. 4. 2009 (ve věku 8-mi let)Díky Angele však máme název naší mezinárodně chráněné chovatelské stanice – BOHEMIA ANGEL, která byla zaregistrována 1. 10. 2002 pod číslem 905/02.

Tento první chovatelský neúspěch  mne na čas odradil od dalších chovatelských aktivit, ale přece jen jsem stále toužila vlastnit  chovnou fenku. Nakonec jsem sedla k počítači a hledala a hledala.… Protože labradoří štěňátka tehdy koncem roku nebyla nějak k mání,  začala jsem se dívat po Zlatých retrívrech.

A tak se u nás objevila velmi nadějná fenka Zlatého retrívra Abigail Dynasty Anah od chovatelky paní Hany Kratochvílové. Fenka z této stanice ze spojení výborných chovných jedinců Dunsaron Indiana a Bailey od Hradu Veveří nám připravila za svůj krátký život mnoho šťastných chvil, ale ve věku 6 měsíců, v době, kdy jsme byli přihlášeni na její první výstavu, sežrala na procházce  pravděpodobně něco otráveného a během 20 minut uhynula.

Tato událost námi citově velmi otřásla, protože i za tak krátkou dobu jsme si zlaté retrívry zamilovali. Zdálo se nám, že se nám smůla lepí na paty, teprve později jsme poznali, že podobných událostí není mezi chovateli psů málo a že chovatelství zákonitě přináší nejen radost, ale i žal.

Po této příhodě jsme měli na vybranou. Buď to už konečně vzhledem k našemu věku vzdát, nebo to zkusit potřetí.

Neodolali jsme a tentokrát jsme kontaktovali chovatelskou stanici The Best Baron a v březnu 2004 zakoupili fenku Gentle Kiss The Best Baron (Jenny), štěňátko zahraničního původu,  kterou se nám za pomoci paní Michaeli Melionové podařilo úspěšně vystavovat a připravit na zkoušky. Fenka byla uchovněna a posléze nakryta vynikajícím psem – Interšampionem Argem z Brdských luk.

O krásná štěňátka z Vrhu A byl velký  zájem. Největší úspěchy na výstavách i při práci sklízí fenka Argiana Gentle Bohemia Angel, která získala v r.2008 titul Český šampion krásy - VRH A. Ale i všechna ostatní štěňátka od ní jsou krásná, šikovná i po pracovní stránce a mnohá úspěšná i na výstavách. 

V prosinci 2005 jsme se vrátili k původnímu úmyslu chovat  Labradorské retrívry. Toužili jsme především po fence  čokoládové barvy. Zpočátku se nám nedařilo takovou perspektivní fenu opatřit a tak jsme si místo hnědé přivezli před koncem roku černou fenku, která se shodou okolností  jmenuje podobně jako  Angela - Angelee z Královských lesů.

V roce 2006 došlo konečně i na tu "čokoládku". Přivezli jsme si ji až ze Slovenska a jmenuje se Caly z Choče. "Buffy" měla zatím jeden vrh (G), štěňátka odešla k novým páníčkům teprve nedávno, ale už nyní víme, že z nich vyrostou krásní pejskové jak po mamince, tak po úspěšném taťkovi.

Nejprve jsme si mysleli, že tím naše akvizice do chovu skončí. Ale nakonec jsme neodolali a nechali si u nás v CHS dceru Jenny z vrhu E - Extra Gentle Kiss "Katy" Bohemia Angel (narozená 5. 3. 2008). Jejím otcem je krásný, zdravý a nadějný pes Jch SK, Ch CZ, PL Back To My Dream Famous Gold. Katy má za sebou již 3 výstavy s pěknými výsledky; ve třídě štěňat - VN2,   na MVP v Praze v listopadu 2008 zvítězila ve třídě dorostu a získala VN1 a naposledy na NVP v Ostravě 4.4.2009 ve třídě mladých obsadila krásné druhé místo - V2.

 

Obrazek

Obrazek

Gentle Kiss the Best Baron

Angelee z Královských lesů

Obrazek

Obrazek

Caly z Choče

Extra Gentle Kiss Bohemia Angel