BOHEMIA ANGEL chovatelská stanice zlatých a labradorských retrívrů

Z deníku Chica a jeho paničky

23.03.2009

Jmenuji se Martina a můj příběh, který zde začínám psát, jsem rozdělila na dvě části: „Moje cesta za Chicem“ a „Cesta do srdce labradora“. Po jedné z nich jsem došla sama až sem a na tu druhou jsem vykročila společně se svým pejskem v den, kdy se narodil.

Moje Cesta k Chicovi
Cesta do srdce Labradora
Deník pejska Chica
- celý archiv zde

Obrazek

Moje cesta k Chicovi

Mohu jen potvrdit, že pokud propadnete kouzlu labradorského retrívra, jste obvykle ztraceni a jiného psa již nebudete chtít. Přesně tak to bylo se mnou. Dlouho jsem toužila po pejskovi, protože jsem vyrůstala v rodině, kde bylo samozřejmostí mít psího přítele. Měli jsme fenku (16 let) a pejska (oba plemeno beagl), kterého, dnes již 10-letého, maminka stále má. Často se mi vybavují z dětství výlety do lesa strávené v mírném poklusu na vodítku za šťastným honícím psem a funící rodinkou v těsném závěsu. Jakmile se mi v roce 2007 podařilo koupit vlastní byt na okraji Prahy v oblasti rybníků a kousek od lesa, začala jsem intenzivně hledat chovatelskou stanici zabývající se chovem labradorů.

Nevěděla jsem ani pořádně kde začít, jak hledat a vybírat. Můj kanadský kolega, který má již svého druhého retrívra, mi kladl na srdce, že výběr chovatele je první nejdůležitější krok v pořízení psa, ať si dám práci a projdu si rodokmeny rodičů, pra- a praprarodičů kvůli dědičným onemocněním, ať se zaměřím na chovatele, kteří mají za sebou alespoň 5 let úspěšné činnosti a několik vrhů. Byla to velmi cenná rada, která mi pomohla se lépe zorientovat. Chtěli jsme s přítelem štěňátko čokoládově hnědého „labíka“ na léto 2008 a v té době Bohemia Angel právě oznamovala, že jejich čokoládka „Buffy“ bude nakryta jedním z nejúspěšnějších černých psů u nás. Celý článek

 

Cesta do srdce labradora

Tuším, že Chico se mě bude pokoušet trénovat stejně tak jako se já budu pokoušet trénovat jeho. Počítám s tím, že mě naučí pár věcí, které jsou pro něj důležité: potřebuji jít ven, mám žízeň, tady ti upadl kousek jídla pod gauč, kdy si budeme hrát, nenechávej mě doma tak dlouho, ale další bitvy už budu muset vyhrát sama

Na cestu do labradořího srdce se vydávám v den jeho narození, 22. 1. 2008. Paní Cvečková mi posílá podrobné zprávy o porodu na email a já jsem ráda, když si přečtu tu poslední, a to že všechna štěňátka jsou na světě a Bafinka svůj první porod zvládla skvěle. Volám Igorovi a nadšeně mu vyprávím do sluchátka. Čas rychle běží a já mám 7 týdnů na to, abych v práci pofackovala nejdůležitější věci, dopsala rukopis článku, rozeslala objednávky pro laboratoř, nastavila pokusy a agendu pro ostatní kolegy, zkrátka, aby vše běželo hladce v době, kdy budu se štěňátkem na psí mateřské. Po večerech sedím u internetu a různých knížek o výživě a výcviku, čerpám cenné informace a dělám si seznam co je potřeba připravit či koupit. Nikdy jsem netušila, že „obyčejné“ štěněčí krmení je celá věda. Po přečtení a zvážení všech pro a proti se nakonec rozhoduji pro ... Celý článek

 

Obrazek

Deník pejska Chica

Na tuto stránku bych chtěla přispívat poznámkami ze života Chica, povědět jaké nám dělá radosti, ale i starosti a ráda bych zde otevřela takové malé forum prostřednictvím Vašich komentářů, kde by si majitelé z vrhu G, ale i jiných vrhů labradorů Bohemia Angel, mohli vyměňovat své zkušenosti a rady.

2. měsíc: 8. týden
3. měsíc:
9. týden ♦ 10. týden ♦ 11. týden ♦ 12. týden
4. měsíc: 13. týden ♦ 14. týden ♦ 15. týden ♦ 16. týden
5. měsíc: 17. týden ♦ 18. týden ♦ 19. týden ♦ 20. týden
6. měsíc: 21. - 24. týden 
Archiv

Dnes (22. 6. 2009) jsem přidala k deníku i naší váhovou tabulku. Od začátku jsme si zaznamenávali váhu štěňátka a jeho přírůstky po týdenních intervalech a také na jeho narozeninách. Dlouho jsem hledala podobnou tabulku na internetu, abych měla srovnání, ale údaje o váze labíků byly spíše kusé a obvykle se daly jen zdlouhavě vyhledat z různých diskusních fór ve veterinárních poradnách.

 věk

 váha (kg)

 výška (cm)

vážení po týdnech (kg)

 2 měsíce

5,3

 

 6,2 - 7,0 - 7,8 - 8,5

 3 měsíce

9,6

 

 11,3 - 12,7 - 14,5 - 15,5

 4 měsíce

15,8

45

 16,8 - 17,9 - 19,2 - 20,4

 5 měsíců

21

50

 21,3 - 22,4 - 23,5 - 24,5

6 měsíců

25

51,5

 

 

 7. MĚSÍC .....  25. - 28. TÝDEN

9.8.2009 -  Jak se zmiňuji v Novinkách, zajeli jsme se minulý týden podívat za Garretem Amber King Bohemia Angel (vrh G) do Plzně.  Garret je čokoládový pejsek s hnědým okem, který žije v krásném prostředí rodinného domku. Je vidět, že ho mají majitelé velmi rádi. V týdnu před naším příjezdem byl na očkování a při té příležitosti byl v ordinaci zvážen. Bohužel s jeho váhou nejsme vůbec spokojeni : - Garret vážil v necelých 6,5 měsících přes 31 kg ! Zdálo se nám, že se nerad a dost těžko pohybuje. Mám teď velkou starost, jak to dopadne s rtg kyčlí a loktů. Majitel mu zkrátka dopřával a nyní na to možná doplatí oba dva.  Apeluji proto na všechny chovatele a majitele, aby drželi pejska raději na nižší váze, a teprve po dokončení růstu dovolili, aby se kostra trochu obalila tukem. Pokud by se pes s takovouto hmotností cvičil, mohl by na to doplatit nejen poškozením kloubů, ale i zástavou srdce.
Tímto majitele ještě jednou prosím,aby  snížil hmotnost pejska alespoň o 3 kg. 
Stanislava Cvečková

Obrazek

 

 

Chico dnes slaví půl roku života, váží 25 kg a v kohoutku měří 51,5 cm. Už jsme si s ním prožili i malá trápení jako jsou průjmy, noční zvracení, medvědí tanec po píchnutí včelou; kolem veterináře začíná chodit velkým obloukem. Na zahradě objevil keře malin a na nich volně dostupné "žrádlo" a tak neváhal a chodil se pravidelně ke keříkům občerstvovat. Na jednom z jeho malinových lupů jsem ho nachytala na fotce. Někdy minulý týden se mu hrozně líbil úprk v bouřce k autu, než jsme doběhli byli jsme oba skrz naskrz promočení a Chicovi bylo konečně v tom parném dni "dobře", alespoň se tak tvářil a vrtěl ocáskem alespoň 3. rychlostí :-) Jak byla ta velká horka tak chodil spát v noci na balkón. Mám tam v truhlících mátu, meduňku, bazalku a další koření a Chico mi je s radostí oždibuje a občas si tak chodí doplňovat vitamíny. Mokrou mátovou pusu umí u nás doma jenom on :-)

Tady je pár fotek z tohoto týdne, postoj ještě doplníme.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chico na malinách

 

 

Obrazek

 

Přehled komentářů

 

Pozdrav od Chica:-)
(www.chiculik.estranky.cz, 03. 06. 2009 07:54)


Ahoj vám všem.Úplně náhodou jsme "vyčmuchali" váš deníček a musíme napsat,že je to moc hezké povídání.Hned jsem se vrátila do dob nedávných,kdy i nám přibyl do rodiny malý medvidek z CHS Misantos a pojmenovali jsme ho Chico:-)Je to opravdové zlatíčko.Váš Chiculka je moooc krásný pejsek a my vám přejeme ,ať z něj máte jen radost.
Zdraví Chico-team

 
 

Jó, ryby !
(Stáňa Cvečková, 18. 05. 2009 10:32)


Tak takhle si asi povzdechnou všichni chovatelé, když si přečtou příspěvek Martiny. Shodou okolností jsme měli včera návštěvu majitelů sestřičky Katy a jako opbvykle, když je pěkně, šli jsme k rybníku, aby si pesani zaplavali (mimochodem, sestřička Jennynka krásně plave a aportuje z vody, zatímco ta naše se ještě neodvážila do hlubší vody). No a první cesta mámy Chica Bafinky vedla na druhou stranu rybníka do rákosí, odkud vítězoslavně dotáhla, co myslíš Martinko? - no přece chcíplou a polorozpadlou rybu. Naštěstí měla tolik rozumu, že ji nesežrala, ale vyplivla, za což jsem ji nakonec musela pochválit, také za to, že se v ní nevyválela.

 
 

pohlazení pro Bonnie
(Martina, 27. 04. 2009 08:38)


Dobrý den,
moc děkuji za krásné povídání o Bonnie a fotečky. Jsem moc ráda, že jste se "odvážili" a do deníčku přispěli svými příběhy. Tím jsou všichni, kdo by také chtěli přispět, srdečně vítáni! Zároveň moc děkuji paní Cvečkové za doplnění textu a obrázků do deníku, neb my jsme si s Chicem užívali víkend na zahradě a k počítači jsem se dostala až nyní.

Bonnie je správný čertík a kocoura Vám tedy moc závidím! Příští týden nám skončí lhůta po posledním očkování a pak plánuji vzít Chica do jeho mateřské školy. Budeme chodit do školy pro retrívry v Kolodějích tak se tam třeba potkáme s některým z bratříčků nebo sestřiček.

P.S. určitě zase pošlete nové fotky a povídání

 
 

Bonnie
(Jan Fořt, 25. 04. 2009 20:25)


Dobrý den,

jak jsme slíbili, posílám pár obrázků Bonnie. Označil jsem je datem, abyste věděla, kdy byly obrázky pořízeny. Bonnie roste jako z vody a dělá nám velkou radost. Čteme na Vašich stránkách denník Chica a jeho paničky. V mnoha rysech jsou si pesani svým jednáním podobní. Také zkusím napsat pár slov k obrázkům, které Vám posílám.

 
 

...
(Eliška , 24. 04. 2009 14:54)


Plánuju štěňátko - fenku od Buffinky, a to už hodně dlouho :-), ale doma mám labradorku už 9 let, jak jinak než čokoládovou, takže vím, co teď prožíváte a docela závidím :-). Bydlím v Praze Dubči, takže kousek od vás. Ahoj E.

 
 

pro Elišku
(Martina, 24. 04. 2009 12:45)


ahoj Eliško, jestli tomu rozumím, pejska teprve plánuješ. Moc Ti přeji, aby byl stejně tak bezvadný jako je Chico. Bydlíme v Úvalech u Prahy a moc rádi se s tebou někdy uvidíme!
M + Chico

 
 

Pozdrav
(Eliška, 23. 04. 2009 15:16)


Opět krásné fotečky, dík za ten postoj :-). To je přesně to, co jsem chtěla vidět, moc se mi líbí :-). Doufám, že jeho budoucí polosestřička bude taky tak pěkná a šikovná :-). Těším se, že se někde uvidíme... E.

 
 

Radost
(Stáňa Cvečková, Bohemia Angel, 23. 04. 2009 11:56)


Mám velkou radost, když mi někdo pošle fotky, a ještě větší radost, když si mohu "počíst" o zážitcích s malými nezbedy. To, že je Chico ve 3 měsících čistotný, je výsledkem velké péče a hlavně velké práce s ním. Pochvala patří jemu, ale ještě více jeho starostlivým páníčkům.
Napiště nám do této rubriky, jak se daří Vám ostatním majitelům s výchovou a výcvikem, jaké jsou Vaše zkušenosti a zážitky. A hlavně, nezapomeňte na očkování !

 
 

Plavec
(Stáňa Cvečková, 20. 04. 2009 16:04)


Plavat ve 3 měsících, to je tedy něco ! Šikovný kluk ! Posílám pac a pusu na čumáček.

 
 

Ahoj Chico a oba páníčkové !
(Stáňa Cvečková, 13. 04. 2009 15:00)


Krásné fotky ! Jak je vidět, postoj se musí chytat v běhu, a ten na fotce s maminkou se už postoji hodně podobá, akorát ta přední nožička zůstala trochu vzadu. Chico roste jako z vody a je to šikovný klučina. Jemu posíláme moc pozdravů, a jeho paničce mnoho díků za velikonoční povídání.

 
 

fotografování
(Martina, 08. 04. 2009 10:00)


Děkuji paní Cvečkové za pochvalu, moc nás potěšila.

Ahoj Eliško, postoj se snažíme nafotit už asi 2 týdny :-) Vždycky z toho vyjdou nějaké šmouhy, budeme se snažit víc!

 
 

Fotky
(Eliška, 07. 04. 2009 14:44)


Ahoj, moc hezké fotky, zkuste ještě vyfotit Chica v postoji :-). je opravdu moc pěkný.

 
 

Pochvala
(Stáňa Cvečková, 06. 04. 2009 16:19)


Musím říct, že Chico je na svůj "věk" ohromně šikovný a vnímavý, je na něm vidět, že se mu neustále věnujete. Je to zkrátka jako s dětmi. Trpělivost a péče se vyplatí ! Jen tak dál !

 
Přidat komentář


Kontrolní kód