Dysplazie kyčelního kloubu - DKK (podrobný článek o problematice DKK)

 

DKK je dědičně podmíněný chybný vývoj kyčelních kloubů. Jedná se tedy o vývojové, nikoli vrozené, onemocnění s polygenní dědičností. Na jeho vzniku se podílí kromě dědičnosti, která je daná genetickou informací, i faktory vnějšího prostředí. Pro vznik onemocnění je typická laxita kyčelních kloubů.

Kyčelní kloub tvoří hlavice stehenní kosti a  jamka – tzv. acetabulum. Hlavice je v jamce držena díky vazu – lig. teres, kterým jsou obě struktury spojeny a také díky kloubnímu pouzdru. Utváření kloubu se může u jednotlivých plemen morfologicky lišit, např. hloubka acetabula – velmi hluboké u bernardýna, bernského salašnického psa, ploché u boxera, labradora.., oválný tvar jamky u basetů, jezevčíků, španělů a pekinézů.

převzato - ČÍST CELÝ ČLÁNEK

 

Co je to B.V.A. ?

V anglické stupnici BVA se přiděluje až 53 bodů na každém kloubu (tedy max. 53:53), 0 = nejlepší, 53 = nejhorší. Doporučené hodnoty pro další chov jsou do hodnoty 20 sečteno celkem na obou končetinách, což je současný plemenný průměr.Čím vyšší číslo, tím větší stupeň dysplazie. Na certifikátu jsou přesně rozepsané hodnocené parametry kloubu.

Jaké jsou rozdíly mezi hodnocením v Čechách a v Anglii?

U nás je snímek hodnocen jedním veterinárním lékařem na stupnici 0 - 4. V doprovodném formuláři jsou uvedeny informace o psu, jeho majiteli i chovatelské stanici. Snímek si někdy dokonce zhotovuje posuzovatel sám a je tedy v přímém kontaktu s majitelem psa. V Anglii je snímek hodnocen komisí veterinárních lékařů a to naprosto anonymně.

V Itálii existuje oficiální převod pětistupňové stupnice FCI na 53 bodovou stupnici BVA, pro každou končetinu zvlášť a to takto::

BVA

0-3

4-8

9-18

19-40

40+

FCI

A

B

C

D

E

 


Chovné podmínky retrívrů