Rok 2018
Fenka z našeho odchovu čeká štěňátka
Rezervace na www.odplanskehojezu.cz
Sledujte nás na FB
https://www.facebook.com/scveckova https://www.facebook.com/Chovatelsk%C3%A1-stanice-Bohemia-Angel-218533524836890/
Výtok z pohlavních cest trvá u fen asi 15 – 21 dní. V tomto období probíhá čištění dělohy od zbytků placent, sliznice a plodových vod. Pokud dojde k zadržení lůžka, může se vyvinout velmi vážný stav příznaky podobný zánětu dělohy, který je nutno okamžitě začít řešit.
Zejména u fen malých plemen s větším počtem štěňat může dojít tzv. eklampsii, která je způsobená nedostatkem vápníku v krvi. To vyvolává tonické křeče svalstva. Fena leží na boku s nataženými končetinami, strnulým krkem a těžce dýchá. Důvodem úbytku vápníku je nadměrný výdej do mléka bez dostatečného příjmu v potravě. Je nutné fenu okamžitě zavést k veterináři, který ji podá vápník přímo do žíly.
Štěňata se rodí slepá a hluchá, mají ale velmi dobře vyvinutý hmat, což jim umožňuje rychlé vyhledání struku a sání mléka. Přestože není nervový systém štěňat zcela vyvinutý, mají následující reflexy: hnízdní reflex – instinktivně se přemísťují k nejteplejším částem feny, sací reflex – okamžitě po porodu jsou schopná sát, perineální reflex – spouští se, když fena štěňatům olizuje prdelku a projevuje se vyprázdněním štěněte, přenášecí reflex – štěňata okamžitě ztuhnou, jsou-li uchopena za krk.
Štěňata se potřebují napít mléka během první hodiny po porodu. V tomto období produkuje fena zvláštní typ mléka kolostrum (mlezivo). To obsahuje velké množství protilátek, které chrání štěňata před infekcemi. Pokud si všimneme, že štěně nemůže najít struk, přiložíme ho k němu. Spokojená nakojená štěňata klidně leží v chumlu a spí. Při projevu nemoci, hladu, zimy naříkají, rozlézají se z hnízda atd. Pokud se setkáte s naříkáním delším než 20 minut ve spojitosti se sníženou aktivitou je pravděpodobné, že jsou nemocná.
Od porodu do 6. - 7. týdne po porodu produkuje fena mléko vysoké kvality – toto mléko obsahuje vyšší množství bílkovin a tuků než mléko kravské. Laktace vyžaduje ohromné množství energie. Během celé délky laktace dokáže fena vyprodukovat dvoj až trojnásobek její vlastní tělesné hmotnosti.
Okamžitě po porodu může být chuť k příjmu krmiva u feny velmi nízká, a to i přesto, že její energetické nároky jsou v tomto období výjimečně vysoké. Fena energetické potřeby neuspokojuje ze svých rezerv, ale získává je přímo z potravy, proto je nutné udržovat fenu v ideální tělesné hmotnosti. Pokud fena před porodem zhubne, navštivte veterinárního lékaře. Poskytněte feně během laktace krmivo bohaté na bílkoviny, tuky, vápník a mastné kyseliny.
Po porodu můžete feně pečlivě očistit břicho a struky žínkou a mýdlem. Fena a bezprostřední okolí štěňat musejí být vždy perfektně čisté, proto textilie vystýlající pelíšek musíte pravidelně měnit.
Pokud nemá fena dostatek mléka nebo žádné, doporučí Vám Váš veterinář krmit štěňata z láhve speciálním mlékem pro štěňata. Nikdy nedávejte štěněti kravské mléko, protože ho není schopné trávit. Po porodu mohou štěňata mírně zhubnout, poté by však měla hmotnost každým dnem narůstat. Je dobré štěňata denně vážit a zapisovat přírůstky, aby bylo možné sledovat, jak prospívají.
V první fázi života štěňata většinu času spí a sají mléko. Mezi 5 až 10 dnem se zpevňují hrudní končetiny, štěně začíná rozeznávat pachy a preferuje určité struky. Neslyší, ale dokáže vnímat vibrace. V období od 10. do 15. dne se štěněti otevírají oční víčka, začíná slyšet. Plně vyvinutý zrak a čich má ale až okolo 5. týdne života. Štěně začíná mít vazbu k matce a poznává své sourozence. Od druhého týdne věku začínáme štěňata pravidelně odčervovat společně s matkou každých 14 dní. 14. – 16. den se zpevňují také pánevní končetiny. Mezi 20. a 25. dnem postupně mizí primární reflexy, což je známkou správného vývoje štěňat. Začínají růst první mléčné zuby, které postupně mezi 3. - 5. měsícem vypadávají. V tomto období fena povzbuzuje štěňata ke hře, čímž je učí kontrolovat kousání, rituální podřízenost, ustoupit druhému a komunikaci. Nyní můžeme štěňatům rozšířit možnost pohybu do větších prostor, dochází k adaptaci a socializaci s lidmi.